Dorota Sloviaková
umelecká šperkárka
Apokalypsa
Rozhodla som sa spracovávať negatívny postoj, ktorý vo mne dlhšie rezonuje. Vincent Hložník, maliar, grafik a ilustrátor miloval Slovensko. Učarovala mu naša krajina, kde vyrástol a hľadal inšpiráciu. V niektorých plenérových maľbách zaznamenal aj ženské, pracujúce figúry v tradičných krojoch. Svoju lásku k Slovensku prejavil pre jeho smrťou kedy stovky malieb venoval Matici slovenskej.
Po pár rokoch sa na toto dedičstvo zabudlo a táto téma sa opäť otvorila až v lete 2017, keď sa prišlo na to, že maľby sú nesprávne uschované a postihla ich pleseň, spôsobená vlhkosťou. Tieto maľby odmietla uschovať aj Slovenská národná galéria z obáv, že pleseň by mohla napadnúť aj iné zbierky.
Naše kultúrne dedičstvo, celú životnú tvorbu Vincenta Hložníka sme nechali zničiť. Priority nás Slovákov sa menia nepotrebné komerčné veci, myšlienky, postoje si uchovávame a nechávame ich preniknúť hlbšie ako by sme mali. Bohatstvo, veci, ktoré tvoria náš národ, zvyšujú inteligenciu, poznanie zahadzujeme , ničíme a neudržiavame. Kultúrna vzdelanosť národu klesá a umenie vedie k záhube.
Krajinomaľba s figúrami žien v krojoch ma presvedčila spojiť tvorbu Vincenta Hložníka s tradičnou technikou paličkovania. Rozhodla som sa spracovávať zátišie s klasickým paličkovaním bavlnkou, ktoré zobrazuje našu kultúru, preto je táto čipka odokrytá, ničím nechránená. Netradičné spracovanie paličkovania s drôtom, ktoré je už často používané , som zakryla plexisklom, ktoré ho chráni.
Názov je prebratý z autorovej zbierky . Tá vznikla v Hložníkovom ťažkom období pri zmene politického systému. Kvôli nemu nemohol ďalej učiť . Toto obdobie nazval Apokalypsou, aj keď skutočná apokalypsa nastala až po jeho smrti.